Blog

Ekim 2, 2018

Bahçe Dekorasyonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer bahçeli bir eve veya apartman dairesine sahipseniz bahçeniz, sizin için huzur vadediyor olmalı. Bahçe dekorasyonu için birçok materyal kullanarak bahçe tasarımları yapılabilir. Küçük, büyük, basit, simetrik veya asimetrik bir bahçeyi uygun dekorasyon ögeleri ile bahçeye farklı bir izlenim katmak mümkün.

Bahçe dekorasyonuna geçmeden önce dekorasyon ve peyzaj yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları iyi bilmek gerekmektedir. Sizlerle paylaşacağımız bilgiler ile bahçe düzenleme işini kendinizde rahatlıkla yapabileceksiniz.

Bahçede Verimlilik 

⇒Bahçe dekorasyonunda sadece güzellik düşünülmemelidir. Bahçe düzenlemesi yapılırken bahçeyi kullanırken alınacak verim de düşünülmelidir.

⇒Geniş bir bahçeye sahipseniz bir köşesini organik sebze ve meyve yetiştiriciliği için ayırarak hem kendi meyve ve sebzenizi en doğal haliyle elde edebilir, hem de bahçede geçirdiğiniz zamanı daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bahçeye Ağaç Dikmek İsteyenler

Kimilerine göre en iyi bahçe dekorasyonu ağaçlara sahip, yeşil mi yeşil bahçelerden geçer. Tabii bu görüş değişiklik gösterebilir çünkü ağaç tercih meselesidir ve bu kişiden kişiye değişir. Ancak bahçeye ağaç dikmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlarsa;

⇒Bahçe çiçek gibi yıllık veya bir kaç aylık bir bitki değildir. Öyle ki çocukken diktiğiniz bir ağacın ilk zamanlar iyi bakıldığı takdirde meyvesini torunlarınız dahi yiyebilecektir. O yüzden ekip sonradan pişman olup kesmektense, ekmeden önce mutlaka uzman birine danışarak bahçeniz içinde en uygun yere ekmelisiniz.

⇒Bahçe ağaçsız olmaz diyenlerdenseniz belli bir düzen içinde ağaç dikmelisiniz. Diktiğiniz ağaçlar rüzgârı kesecek ve karmaşaya sebep olmayacak şekilde dikilmelidir. Ağacın büyüme hızı ve büyüme oranı öğrenilmeli ve güneşinizi kapatmayacak şekilde dikilmelidir.

⇒Meyve ağacı düşünürseniz eve çok yakın dikmemenizi öneririm. Zira olgunlaşan meyveler dökülerek çürüme yapabileceği için istenmeyen kokulara neden olabilir. Bu nedenle eve yakın bölgelere hoş kokulu, değişik yapraklı, çiçek açan süs ağaçlarından dikmelisiniz.

⇒Bir de teknik açıdan bir bilgi olacak ama zamanla büyüyen ağaç kökleri çevresinde bulunan bazı evlerin temellerine zarar verebilmektedir. Çok duvar dibi veya ev kenarına dikilecek ağaçlar için uzman ellerden fikir almanız hayati bir önlem olabilir.

⇒Bahçede ağaçlandırma yapmak isteyenler özellikle ağaçtan dolayı oluşabilecek böcek ve sineklenme noktasında ileride sorun yaşamama adına önceden tedbir almalıdır.

 

Haberler
Hakkında admin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir