Blog

Ekim 15, 2018

Kamelya Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamelya ya da farklı adları ile kameriye, çardak; açık alanlarda serinlemek ya da vakit geçirmek adına yapılan ahşap ya da demir malzemelerin kullanımı ile üretilen basit ama kullanışlı bir yapıdır. Bulunduğu mekânın uygunluğuna göre kare, dikdörtgen, altıgen ya da sekizgen gibi farklı geometrik şekillerde olabilmektedir. Üstleri kapalı olan ve genellikle oturma grupları ile dekorasyonu yapılan kamelyaların bazen bir giriş kapısı olabileceği gibi, bütün yüzleri veya birkaç yüzü açık olarak da yapılabilmektedir.

Kamelyaların Genel Özellikleri

Kamelya, güneşten korunmak ya da dinlenmek, keyif yapmak, yemek yemek gibi farklı etkinliklerinize hizmet eden bir yapıdır. Genel olarak kamelyalarda bulunan özellikler:

  • Kullanım amaçlarından dolayı üstleri kapalı olarak inşa edilmektedir.
  • Ev ya da site bahçesi, parklar gibi açık ve toplu yaşam alanlarına yapılır.
  • Ağaç yani ahşap olarak ya da demirden yapılabilmektedir.
  • Genellikle kenarlarında korkuluklar bulunur.
  • Yapıldığı alana ve çevreye estetik bir görünüm kazandırır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dayanıklı Kamelya Nasıl Olmalıdır?

Kamelyanın dayanıklı olması isteniyorsa kullanım alanına ve ortamına göre, kamelya için uygun malzeme seçimi yapılmalıdır ki kamelya da daha çok ahşap malzemesinin kullanılması tercih edilir. Ahşap kamelyanın yapımında çam ağacı kullanılır ve tercih edilme nedeni emprenyeli olmasıdır. Çünkü emprenyeli ahşaplarda kurtlanma, çürüme ya da böceklenme gibi olumsuz durumlar yaşanmaz.

Ağaçlar için gerekli koruma sağlandığından dolayı uzun zaman kullanılabilir. Bakım ihtiyacı duymaz. Yalnız beyaz kamelya en çok tercih edilen kamelya rengi olup; yılda bir kez boyatılarak ilk gün ki görünümünü korunabilir.

Ahşap kamelyanın tercih edilme oranı yüksek olsa bile, metal kamelyalarda fazlaca tercih edilmektedir. Metal ürünler elektrostatik fırın boya ile boyanarak, dış mekânda kullanım için dayanıklı hale getirilir.

Bahçe, park, iş yeri gibi dış mekânlara estetik bir hava katan kamelyalar, stres atmak ve dinlenmek için; istenilen malzeme ya da modelde, farklı renklerde firmamız tarafından yapılmaktadır. Detaylı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

Haberler
Hakkında admin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir